Celá řada hub je léčivých. Toto bylo a je známo národům celého světa. V Evropě se používal troudnatec kopytovitý, březovník obecný či některé druhy pýchavek na stavění krvácení. Verpáník lékařský byl uznáván velice dlouho (v podstatě až do počátků 20. st.) jako všemocný lék. V Rusku je oblíbená tzv. „čaga“, lihový výluh z rezavce šikmého, který se používal a dodnes používá jako význačný lék na žaludeční potíže všeho rázu. Čaga je často užívána jako lék na rakovinu žaludku i k prevenci.

K rozmachu využití hub k léčivých účelům došlo v tradiční čínské medicíně. Velmi uznávaným, mocným lékem je v Číně „Reishi“ neboli lesklokorka lesklá. Je vážená na stejné úrovni, jako žen-šen a používá k celkovému posílení funkcí organismu. V Číně i Japonsku je oficiálně uznaným léčivem k podpůrné léčbě rakoviny. Lesklokorku lesklou můžeme vzácněi nalézt i u nás.

Dalším mocným všelékem čínské medicíny je „Dong Chong Xia Cao Wan“ neboli housenice čínská. Jedná se o parazitickou houbu, která cizopasí na housenkách motýlů. Vyskytuje se v podhorských oblastech Číny. Housenice se užívá při onemocněních imunity, při astmatu, alergiích, ekzémech, ale taky při podpůrné léčbě rakoviny.

U mnoha druhů hub byly prokázány léčivé účinky. Význačnou skupinou látek, které se vyskytují zejména u „nižších“ hub, jsou tzv. antibiotika. Antibiotika jsou látky, které nějakým způsobem hubí bakterie (či jiné třeba i houbové konkurenty). Protože houby žijí ve stejném prostředí jako bakterie a využívají stejných zdrojů a podobných strategií k přežití, vyvinuly se u nich evolučně antibiotika jednak jako zbraň v konkurenčním boji a jednak se pomocí antibiotik před bakteriemi brání.

Penicilin, první antibiotikum, objevil skotský lékař Alexandr Fleming, v roce 1928. Toto antibiotikum zachránilo miliony lidských životů. Fleming spolu s dvěma dalšími kolegy dostal ze tento objev v r. 1945 Nobelovu cenu za medicínu.

V současné době byly objeveny stovky antibiotik, z nichž pouze část je využitelných v medicíně.

Z „vyšších“ hub, které mají průkazně léčivé účinky, zmíníme, vedle již uvedených, tyto:

  • žampión (pečárka) dvouvýtrusný i další druhy – výtažky u některých lidí léčí alergie
  • hlíva ústřičná – celkově blahodárné účinky, posiluje imunitu
  • čirůvka fialová – lék proti cukrovce, snižuje hladinu krevního cukru. Pozor, za syrova způsobuje rozpad červených krvinek.
  • penízovka sametonohá – protizánětlivé účinky, protinádorové účinky, význačné účinky proti cukrovce
  • houževnatec jedlý (šitake) – potinádorová aktivita, snižuje hladinu cholesterolu, blahodárné účinky na celý organismus
  • ucho Jidášovo – protizánětlivé účinky
  • slizečka porcelánová – protizánětlivé účinky, účinná při plísňových chorobách
  • březovník obecný – antibakteriální účinky, protinádorové účinky
  • hřib smrkový, hřib žlučník – protinádorové účinky